Śladem zabytków techniki: elektrownie wodne na Słupi
Pomorze Środkowe ma się czym pochwalić, a wycieczki po tej części kraju każdemu z nas sprawią wiele radości. Dolina Słupi kusi pięknymi widokami, nie brak tu również atrakcji dla tych, których fascynują zabytki techniki. Elektrownie wodne, które powstały na Słupi, są obiektami wyjątkowymi. Co warto wiedzieć na ich temat?
Kto dziś wędruje doliną Słupi, nie uwierzy pewnie w to, iż jeszcze w początkach XIC wieku rzeka ta miała dziki charakter, a człowiek w swej działalności gospodarczej praktycznie z niej nie korzystał. Dziś na Słupi czeka wiele elektrowni wodnych które zaczęto wznosić na przełomie XIX i XX stulecia. Dziś część z nich jest udostępniana turystom, na których te niezwykłe zabytki techniki mogą zrobić ogromne wrażenie. Co warto wiedzieć na ich temat?
Prace związane z regulacją rzeki Słupi rozpoczęto w połowie XIX wieku, wkrótce potem zaczęto jej wody wykorzystywać do celów gospodarczych. Już pod koniec tego stulecia, na rzece zaczęły powstawać elektrownie wodne. Jako pierwsza zaczęła działać elektrownia wodna Struga we wsi Soszyca. Oddana do użytku w 1896 roku, dziś jest jednym z cenniejszych zabytków techniki w tej części kraju. W pobliskiej wsi Gałąźnia Mała czeka kolejna atrakcja. To elektrownia zbiornikowa, będąca największą wytwórnią prądu w dolinie Słupi. Ciekawy budynek w 1914 roku oraz wiekowe generatory sprawiają, iż w tym miejscu każdy miłośnik techniki może się poczuć doskonale. Uwagę turystów przyciąga też elektrownia Krzynia, której dumą jest potężny budynek siłowni. Gości przyciąga tu również jezioro Krzynia, które powstało dzięki budowę zapory i spiętrzeniu wód Słupi. Dziś zbiornik ten jest bardzo ważnym elementem lokalnego krajobrazu oraz atrakcją, dzięki której turyści odwiedzają to miejsce jeszcze chętniej.
Rok budowy 1914 również robi wrażenie. Już wtedy znano techniki na produkcję odnawialnego prądu.